Trwa policyjny „ZNICZ”

 

Przełom października i listopada to czas wzmożonych działań Policji ukierunkowanych na zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego, zwłaszcza w okresie uroczystości „Wszystkich Świętych” oraz „Zaduszek”. W tym czasie znacząco nasila się ruch przy cmentarzach i w okolicach kościołów, a także na drogach dojazdowych do większych miast. Dlatego już od 27 października należy spodziewać się większej liczby policjantów na drogach powiatu legnickiego których zadaniem będzie czuwanie nad bezpieczeństwem osób podróżujących i odwiedzających miejsca spoczynku swoich bliskich.
W związku ze zbliżającymi się obchodami dni, w których wspominamy zmarłych znacznie więcej policjantów, niż na co dzień będzie czuwać nad bezpieczeństwem osób poruszających się po legnickich drogach oraz odwiedzających miejsca spoczynku najbliższych. Należy spodziewać się dużego natężenia ruchu drogowego, zwłaszcza na drogach krajowych nr 3 i 94, autostradzie A-4 oraz na trasach wylotowych z Legnicy.
W tym szczególnym okresie we wzmożone działania na rzecz bezpieczeństwa zaangażowani będą również policjanci z pionów prewencji i kryminalnego. Funkcjonariusze patrolować będą okolice cmentarzy i terenów przykościelnych. Zwiększonym nadzorem policjanci obejmą także dworce kolejowe i autobusowe, oraz komunikację zbiorową.
Obchody Dnia Wszystkich Świętych to także czas, w którym musimy zdać sobie sprawę z własnego wpływu na nasze bezpieczeństwo.
Kierując się troską o bezpieczeństwo apelujemy do wszystkich o zachowaniu szczególnej uwagi i stosowanie się do kilku praktycznych porad:
– wybierając się na cmentarze nie zabieramy ze sobą większych kwot pieniędzy, biżuterii czy wartościowych dokumentów. Jeśli już ktoś zdecyduje się jednak na zabranie ze sobą takich przedmiotów czy pieniędzy, nie trzymamy ich w łatwo dostępnej torebce, czy saszetce. Złodzieje szczególnie często wykorzystują tłok.
– na terenie cmentarzy „kieszonkowcy” obserwują osoby pozostawiające koło nagrobków torebki i oddalające się w celu nabrania wody dla roślin. Ta chwila wystarczy, aby dokonać kradzieży. Dlatego też, gdy chociażby na chwilę oddalacie się Państwo – zabierajcie ze sobą swoją własność. Jeżeli odwiedzamy cmentarz wspólnie z rodziną, pozostawione rzeczy powierzamy opiece jednej z tych osób.
– apelujemy również, aby w samochodach w miejscach widocznych nie pozostawiać wartościowych przedmiotów, może to sprowokować sprawców do dokonania włamania do pojazdów,
Mając również na uwadze zwiększony ruch w okolicach cmentarzy apelujemy o:
– NIEDOPUSZCZALNE jest wsiadanie za kierownicę po alkoholu!, kierowcy powinni liczyć się ze wzmożonymi kontrolami trzeźwości,
– zwracanie szczególnej uwagi na znaki drogowe, w tych dniach w wielu miejscach pojawią się nowe oznaczenia,
– w przypadku gdy w rejonie cmentarza ruchem kierować będą policjanci należy w pierwszej kolejności stosować się do ich poleceń,
– zwracamy się również do pieszych aby korzystali z chodników, a w wypadku ich braku z poboczy. Przed wejściem na jezdnie powinni zachować szczególną ostrożność i przechodzić tylko w miejscach do tego wyznaczonych.
– Odblaski na odzieży wierzchniej po zmroku to nie tylko obowiązek pieszego w terenie niezabudowanym. Dbając o własne bezpieczeństwo, szczególnie w porze jesienno – zimowej nośmy elementy odblaskowe poprawiające nasze bezpieczeństwo po zmroku.

ZMIANY W ORGANIZACJI RUCHU DROGOWEGO

Na terenie miasta Legnicy, Cmentarze Komunalne zlokalizowane są:
* na ul. Wrocławskiej wzdłuż drogi krajowej nr 94;
* w miejscowości Jaszków, dojazd drogą krajową nr 94 przez miejscowość Lipce;
W związku z prowadzonymi działaniami, w uzgodnieniu z Wydziałem Zarządzania Ruchem Urzędu Miasta i Zarządem Dróg Miejskich w Legnicy w dniu 31 października 2017r., w godz. 10.00-18.00 (w zależności od potrzeb) oraz w dniu 01 listopada 2017r., w godz. 08.00-20.00, zostanie wprowadzona czasowa organizacja ruchu na ulicach przyległych do Cmentarza Komunalnego w Legnicy. Ruch zostanie ograniczony na następujących ulicach:
1. Ulica Wrocławska – na odcinku od ulicy Gwiezdnej do ulicy Neptuna z wyłączeniem wyjazdu z obiektu Intermache, gdzie będzie możliwość wyjazdu w kierunku skrzyżowania z ul. Neptuna.
2. Ulica Ofiar Ludobójstwa OUN-UPA – na odcinku od ul. Wrocławskiej do ul. Kazimierza Wielkiego;
3. Ulica Kwiatowa – na odcinku od ulicy Cmentarnej do ulicy Pątnowskiej;
Na w/w odcinkach będą mogły poruszać się wyłącznie pojazdy komunikacji publicznej (MPK, TAXI, busy) oraz pojazdy z dostawą kwiatów i zniczy jak również samochody odpowiednio oznakowane, którymi poruszają się osoby niepełnosprawne, dla których parking przewidziany jest za stacją paliw BP.
1. ulica Cmentarna w kierunku ulicy Kazimierza Wielkiego;
2. ulica Kazimierza Wielkiego w kierunku ulicy Romana Dmowskiego;
3. ulica Kwiatowa w kierunku ulicy Cmentarnej;
4. ulica Bracka w kierunku Kazimierza Wielkiego;
Na ulicy Wrocławskiej między pierwszą a drugą bramą cmentarną wyznaczono postój Taxi.
Dla pozostałego ruchu kołowego objazd odbywać się będzie ulicami Sikorskiego – Piłsudskiego – Moniuszki – Czarnieckiego.
Wprowadzono miejsca parkingowe na ul. Wrocławskiej na chodnikach po obu stronach jezdni na odcinku od ul. W. Niedźwiedzicy do ul. Neptuna na ul. Kwiatowej, Lidl, Netto, plac za stacją BP, parkingi przy ul. Neptuna, Kosmiczna Plutona, Marsa, W. Niedźwiedzicy.
Nowy Cmentarz Komunalny dla miasta Legnicy w Jaszkowie, a w szczególności droga dojazdowa stanowiąca włączenie do DK-94 w miejscowości Lipce zostanie objęta nadzorem patroli WRD KMP Legnica

[źródło mMł. asp. Jagoda Ekiert, legnicka komenda policji]
Fot. Kurier Legnicki