Na Wszystkich Świętych trzeba zabezpieczyć…

 

Jak co roku policjanci w całym kraju będą czuwać nad bezpieczeństwem wszystkich tych, którzy wybierają się na cmentarze.
Aby nie paść ofiarą pospolitych przestępstw legniccy policjanci apelują o zwrócenie uwagi na swoje rzeczy osobiste i pozostawione bez nadzoru mieszkania.
Z uwagi na to, że wielu z nas już na kilka dni przed obchodami tych świąt odwiedza groby bliskich zmarłych apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności i czujność. Osoby, które udają się na cmentarze prosimy o właściwe zabezpieczenie mieszkań i domostw na czas nieobecności celem uniknięcia zagrożeń ze strony potencjalnych włamywaczy i złodziei.
Aby w dniach Wszystkich Świętych nie paść ofiarą pospolitych przestępstw zwróćmy uwagę na swoje rzeczy osobiste i pozostawione bez nadzoru mieszkania:
1. Zwracajmy baczną uwagę na nasze torebki czy siatki – bagaż pozostawiony bez opieki nawet na krótki czas szybko może „zmienić” właściciela.
2. Nie pozostawiajmy w zaparkowanym samochodzie wartościowych przedmiotów w widocznym miejscu. Mogę one stać się łatwym łupem złodziei. Jeśli mimo wszystko padniemy ofiarą przestępstwa, poinformujmy tym natychmiast Policję, nie zacierajmy śladów i starajmy się zapamiętać jak najwięcej szczegółów mogących pomóc policjantom w ujęciu sprawcy.
3. Wyjeżdżając z domu do rodziny lub na groby pamiętajmy o dokładnym pozamykaniu drzwi i okien. Poprośmy sąsiadów o doglądanie naszego mieszkania podczas naszej nieobecności. W przypadku, kiedy mimo wszystko dojdzie do włamania, pamiętajmy żeby nie robić w mieszkaniu żadnych porządków – w ten sposób możemy zatrzeć ślady należące do złodziei. Jak najszybciej zadzwońmy za to na policję.
4. Uważajmy także na oszustów, którzy mogą wykorzystać gościnność i naiwność osób starszych prosząc o pomoc wykorzystują różne metody działania np. na policjanta, prokuratora, wnuczka.

[źródło mł. asp. Jagoda Ekiert, legnicka komenda policji]
Fot. Kurier Legnicki