Dziś ostatni dzień akcji „ZNICZ”

 

Dzisiaj ostatni dzień trwającej od piątku akcji „Znicz 2017”. Legniccy policjanci czuwają nad bezpieczeństwem osób podróżujących drogami naszego powiatu. Kierowcy powinni spodziewać się wzmożonych kontroli m.in. prędkości i trzeźwości. Apelujemy o rozwagę i ostrożność w czasie jazdy. To Ty decydujesz o bezpieczeństwie swoim i innych!
Już szósty dzień trwa akcja „Znicz 2017”. Legniccy policjanci czuwają nad bezpieczeństwem osób podróżujących drogami naszego powiatu. Podczas akcji „Znicz” od piątku 27 października br. doszło do 47 kolizji drogowych na drogach powiatu legnickiego. Po pięciu dniach akcji policjanci wyeliminowali z ruchu 5 nietrzeźwych kierujących oraz 3 po spożyciu alkoholu. Nietrzeźwy, który siada za kierownicę to ogromne zagrożenia dla wszystkich, którzy mogą się z nim zetknąć na drodze. Przypominamy o tym od zawsze i wciąż mamy nadzieję, że te apele trafią do kierowców.
Warunki na drogach w okolicach legnickich nekropolii w tym roku były znacznie lepsze niż w poprzednich latach. O wiele łatwiej było dojechać i znaleźć miejsce do zaparkowania. Zapewne to wynik tego, że w tym roku legniczanie mogli odwiedzać groby bliskich już od piątku, więc nie było kumulacji wizyt na cmentarzach. Do tego, można było zauważyć, że znaczna część osób skorzystała z komunikacji miejskiej, co także rozładowało ruch.
Ostatni dzień dla legnickiej policji to dopilnowanie, by powroty do domów odbywały się sprawnie i by przy drogach wjazdowych do miasta nie tworzyły się korki. Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego będą czuwać nad płynnością ruchu i ręcznie kierować ruchem w przypadku tworzenia się korków na drodze.

Wybierając się w podróż, pamiętajmy o podstawowych zasadach. Przed wyjazdem sprawdźmy stan techniczny samochodu oraz dokumenty. Szczególną uwagę zwróćmy na oświetlenie naszego pojazdu. Nie wyjeżdżajmy z zabrudzonymi kloszami reflektorów. Przypominamy także o konieczności jazdy z włączonymi światłami mijania. Ruszając w daleką trasę warto pamiętać, że kierowca powinien być wypoczęty. W czasie jazdy należy robić przerwy – odetchnąć świeżym powietrzem i rozprostować kości. Niedopuszczalne jest wsiadanie za kierownicę pod wpływem alkoholu lub narkotyków.

Przypominamy!
Za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności oraz zakaz kierowania pojazdami nawet do 15 lat. Dodatkowo taka osoba będzie musiała się liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. zł, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się takiego czynu oraz nie mniejszej niż 10 tys. zł, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości.

[źródło mł. asp. Iwona Król-Szymajda, legnicka komenda policji]
Fot. Kurier Legnicki