Bądź widoczny – bądź bezpieczny

 

Jesień, a wraz z nią nadchodzące krótsze dni. Pieszy oraz rowerzysta poruszający się po zmierzchu w ciemnym ubraniu staje się kompletnie niewidoczny dla kierujących pojazdami. Legniccy policjanci apelują do rowerzystów i pieszych o noszenie odblasków, aby byli oni widoczni na drodze.
Dzień staje się krótszy, a osoby poruszające się po drodze mniej widoczne dla kierujących zwłaszcza na nieoświetlonych drogach. Osoby poruszające się bez elementów odblaskowych poza terenem zabudowanym nie zdają sobie sprawy, że są mało widoczne na drodze. Dlatego warto przypomnieć, że pieszy i rowerzysta podczas zdarzenia z samochodem przy prędkości 50 km/h ma około 10 % szans na przeżycie. Kierowca może dostrzec osobę, która używa element odblaskowy z odległości około 150 metrów, bez elementów odblaskowych jeżeli pieszy jest ubrany na ciemno, kierujący pojazdem zauważy go z odległości około 20 metrów. Ten czas pozwala na prawidłową reakcję u kierowcy.
Odblaski można nosić w różnej formie: opaski można zakładać na rękę lub nogę, mogą być również doczepiane do ubrania. Najbardziej popularna i widoczna dla kierującego jest kamizelka odblaskowa. Również ważne jest umieszczenie odblasków: zaleca się umieszczać odblaski na wysokość kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.
Nie dopuśćmy do sytuacji, gdzie staniemy się potencjalną ofiarą na drodze. Zachowajmy rozsądek, stosując się sami do przepisów ruchu drogowego i stosowania elementów odblaskowych oraz ucząc prawidłowych zachowań swoje dzieci.

W ramach policyjnych akcji „Bądź widoczny na drodze” rozdaliśmy tysiące opasek, kamizelek, elementów odblaskowych. Niestety podczas patroli poza terenem zabudowanym policjanci wciąż zatrzymują do kontroli osoby, które nie noszą odblasków. Od stycznia policjanci zatrzymali ponad 300 takich nieodpowiedzialnych osób. Zazwyczaj jest tak, że osoba, która dostała odblask, cieszy się chwilę, a później chowa opaskę, czy też kamizelkę w „szufladzie” zamiast założyć i być bezpiecznym. Warto takie odblaski odnaleźć i w drodze do szkoły czy też do pracy założyć taki odblask i zwiększyć swoje bezpieczeństwo na drodze. Jako rodzice uczmy swoje pociechy noszenia elementów odblaskowych podczas poruszania się po drodze, nawet wtedy dziecko idzie chodnikiem w obszarze zabudowanym lub jest podwożone przez was samochodem pod szkołę. Stosowane w dzień , czy w nocy przez nie elementy odblaskowe wejdą w ich nawyk i staną się odpowiedzialnymi, widocznymi i bezpiecznymi uczestnikami ruchu drogowego.

Przypominamy, również że od 31 sierpnia 2014 roku każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu, po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat w wysokości do 100 złotych.

[źródło mł. asp. Jagoda Ekiert, legnicka komenda policji]
Fot. Kurier Legnicki