Teatralne podróże z Legnicy. W przenośni i dosłownie

 

Teatr Modrzejewskiej w Legnicy i Koleje Dolnośląskie zapraszają na happening uświetniający nadanie przez KD trzem pociągom relacji Wrocław – Legnica nazw pochodzących od tytułów spektakli legnickiego teatru.

Happening odbędzie się w środę 11 października o godzinie 13.50 na peronie 4 dworca kolejowego we Wrocławiu oraz tego samego dnia o godzinie 14.58 na peronie 2 dworca w Legnicy. W zdarzeniu wystąpią aktorzy-amatorzy ze Stowarzyszenia „Kolejarz” z Miłkowic pod opieką artystyczną dyrektora legnickiego teatru, Jacka Głomba.
Wydarzenie, które odbędzie się na peronie dworca głównego 11 października przed odjazdem pociągu „Trzy Furie” inauguruje połączenia teatralne między Wrocławiem i Legnicą. Pasażerowie KD dzięki nawiązanej współpracy mogą wybrać się w podróż pociągami:
– „Trzy Furie” – scenariusz do sztuki powstał na podstawie tekstów trzech pisarek, w tym jednej
z Wrocławia, wielokrotnie nagradzanej w prestiżowych konkursach literackich – Sylwii Chutnik.
– Modrzejewska – jej nazwisko nierozerwalnie wiąże się z teatrem jej imienia, a aktorka wpisała się w historię teatru międzynarodowego, będąc jedną z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych kobiet sztuki.
– Ballada o Zakaczawiu – to jeden z najważniejszych i najbardziej znanych spektakli w dorobku legnickiego teatru.

Koleje Dolnośląskie jako przewoźnik regionalny, będący blisko swojego Pasażera, jego codzienności i spraw dla niego ważnych, angażują się aktywnie w życie lokalne zarówno w sferach społecznych jak i kulturalnych. Regionalny przewoźnik jest inicjatorem wielu wydarzeń w Pociągu do Kultury oraz w ramach projektu Pociągi Pełne Kultury. Naturalnym wyborem – także z racji lokalizacji siedziby spółki – była współpraca z jednym z najlepszych teatrów w Polsce, Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej z Legnicy.
Nadanie nazw pociągom nie jest pierwszą wspólną inicjatywą. Na dotychczasową współpracę z Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej składają się działania prowadzone przez aktorów tego teatru na pokładzie pociągów KD. Przykładem jest czytanie pasażerom fragmentów scenariusza spektaklu „Inwazja Jaszczurów” na podstawie książki K. Čapka czy wplatanie w sztukę wizualizacji z motywem kolejowym.

[źródło Mariola Hotiuk, Kierownik Działu Promocji i Reklamy Teatru Modrzejewskiej w Legnicy]
Fot. Kurier Legnicki