Nie daj się nabrać oszustom! – apel legnickich policjantów

 

Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Legnicy zwracają się z apelem do mieszkańców miasta i powiatu legnickiego o wzmożenie czujności w związku z pojawianiem się złodziei podszywających się za m. in. za pracowników spółdzielni, wodociągów, administracji itp.

Pojawiają się nowi oszuści, którzy wykorzystują naiwność i gościnność głównie osób starszych. Informujmy nasze babcie, dziadków i samotnie mieszkających sąsiadów o zachowaniu ostrożności w kontaktach z nieznajomymi. Tylko rozsądek i rozwaga w tym przypadku mogą uchronić nas przed utratą oszczędności życia.

Sprawcy bardzo często wykorzystują sytuacje, kiedy na drzwiach budynku lub przy mieszkaniu jest zamieszczone ogłoszenie, zawiadomienie o przeglądzie np. instalacji gazowej, elektrycznej, bądź ogrzewania. Pukają do drzwi mieszkania podając się za pracownika administarcji,pracownika wodociągów, hydraulika. Następnie wchodzą i wspólnie z osobą przebywającą w mieszkaniu dokonują sprawdzenia rur w łazience, grzejnika itp. wszystko po to, aby stwierdzić jakąś usterkę, zająć tym samym osobę jak najdłużej opowieściami, po to, aby inna osoba mogła wejść w tym samym czasie do mieszkania i ukraść najcenniejsze rzeczy takie jak biżuterię, pieniądze lub inne wartościowe przedmioty.
Legniccy policjanci zwracają się z apelem do starszych lub samotnie mieszkających osób, by do domu nie wpuszczały nieznanych im osób. Pracownicy firm sprawdzających nasze mieszkania muszą posiadać przy sobie identyfikator lub upoważnienie. Dlatego przed wpuszczeniem ich do domu legitymujmy takie osoby, żeby uniknać kradzieży swoich najcenniejszych rzeczy.

Aby chronić siebie i swoje mieszkanie należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa i zdrowym rozsądku:

1. Nigdy nie zostawiajmy otwartych drzwi domu lub mieszkania, nawet gdy wychodzimy tylko na chwilę np. do piwnicy lub wyrzucić śmieci.
2. Nie zapraszajmy do domu osób przypadkowo poznanych.
3. Pouczajmy dzieci i domowników w podeszłym wieku, aby nie wpuszczały do mieszkania osób nieznajomych.
4. Jeśli do domu zgłaszają się osoby podające się za urzędników, pracowników OPS, itp. to przed wpuszczeniem ich do domu sprawdźmy wiarygodność tych osób. Przychodzący w uczciwych zamiarach zrozumieją naszą ostrożność.
5. Jeśli masz podejrzenia co do osób, które krążą po klatkach bloków i za wszelka cenę chcą wchodzić do środka, powiadom natychmiast o tym Policję.

[źródło mł. asp.Jagoda Ekiert, legnicka komenda policji]
Fot. Kurier Legnicki