Słowiańskie otwarcie Gwiezdnej Areny

 

W dniach 15 – 16 września w Legnicy odbędzie się Festiwal Słowiański „Lugidunum” – pierwsze tego typu wydarzenie w naszym mieście, które stanowi doskonały pretekst do otwarcia Gwiezdnej Areny, wybudowanej na Osiedlu Kopernik.
W ramach pierwszego dnia festiwalu w Spółdzielczym Domu Kultury „Kopernik” odbędą się spotkania z drem Tomaszem Stolarczykiem – archeologiem z Muzeum Miedziw Legnicy, Adamem Nowakiem – wrocławskim konserwatorem zabytków i propagatorem kultury słowiańskiej oraz Karolem Sawiakiem – poszukiwaczem skarbów i eksploratorem masywu Ślęży. Wszyscy trzej będą opowiadać o mało znanej historii naszych praprzodków, ze szczególnym uwzględnieniem ich kultury, tradycji i wierzeń. Będzie to okazja, aby dowiedzieć się, jak wyglądała wczesnośredniowieczna Legnica – czyli Lugidunum – oraz jak i czym żyli dawni Słowianie.
Piątkowe wydarzenia odbędą się w SDK „Kopernik” w godzinach 10.00 – 19.00, natomiast w sobotnie popołudnie ducha przeszłości będziemy odkrywać już na Gwiezdnej Arenie, której huczne otwarcie przy dźwiękach perkusyjnej parady zaplanowano na godzinę 14.45.
Aż do zachodu słońca uczestnikom festiwalu będą się prezentowały zespoły grające tzw. muzykę korzeni. Będzie można usłyszeć pieśni słowiańskie w ramach projektu „Witeź” oraz zespół Mokosza, występujący w repertuarze będącym subtelną mieszanką folku i muzyki poważnej. Ponadto ze słowiańskim tańcem wystąpią Złote Dzieci, a całość zakończy występ Teatru Avatar i pokaz krzesania ognia tradycyjną metodą łuku ogniowego.
Warto podkreślić, że wydarzeniom na scenie Gwiezdnej Areny będą towarzyszyły warsztaty rękodzielnicze, w trakcie których powstaną niepowtarzalne wyroby: słowiańskie lalki – motanki, dekoracyjne krajki, miedziana i drewniana biżuteria, torby ekologiczne z motywami ludowymi, naczynia ceramiczne oraz wiele innych wyjątkowych przedmiotów, które będzie można zabrać ze sobą do domu.
Festiwal Słowiański „Lugidunum” to również doskonała okazja by zaopatrzyć się w literaturę dotyczącą kultury słowiańskiej oraz w wyjątkowe naturalne produkty, które specjalnie na tę okazję zostaną przywiezione do Legnicy.

Organizatorami festiwalu są: Legnicka Spółdzielnia Mieszkaniowa, Towarzystwo Miłośników Ślęży „Ślężańscy” oraz Fundacja Watra.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny

[źródło SDK Kopernik]
Fot. Kurier Legnicki