Sezon „dawców organów”

 

Aura sprzyja motocyklistom. Na drogach powiatu legnickiego można zauważyć wzmożony ruch jednośladów. Legnicka drogówka apeluje do wszystkich fanów „dwóch kółek” oraz kierowców samochodów o rozwagę i bezpieczną jazdę. Każdy uczestnik ruchu drogowego musi mieć na względzie bezpieczeństwo swoje i innych.
Lato to długo wyczekiwany okres przez miłośników jednośladów, rozpoczyna się sezon motocyklowy. Niestety dla dość licznych posiadaczy motorów jazda nie ma nic wspólnego z bezpieczeństwem i zasadami ruchu drogowego. Uszkodzenia asfaltu, do tego piach na jezdni oraz wzmożony ruch, to potencjalne zagrożenie dla motocyklistów. Wystarczy chwila nieuwagi, gwałtowny manewr i wywrotka na jednośladzie jest pewna. Najczęstszą przyczyną wypadków z udziałem tzw. „dawców organów” jest nadmierna prędkość, niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej, wciskanie się między samochody, brawura, chęć popisania się. Kierujący motocyklem w chwili zdarzenia drogowego najczęściej doznaje poważnych urazów, a w najgorszym scenariuszu ponosi śmierć na miejscu. Motocyklista to niechroniony uczestnik ruchu drogowego, poza kaskiem nie chroni go nic. Należy zatem pamiętać o obowiązku zakładania kasku ochronnego oraz założeniu odpowiedniego ubioru podczas jazdy motocyklem. Dzięki tym elementom wyposażenia motocyklisty podczas upadku, utraty równowagi na drodze, obrażenia mogą być mniej dotkliwe.
Z troski o mniej widocznych na drogach motocyklistów zwracamy uwagę do kierowców samochodów, żeby częściej zerkali w lusterka. Motocykle ze względu na swoje gabaryty często poruszają się sprawniej i bardziej dynamicznie, stając się przez to mniej widoczni dla pozostałych uczestników ruchu. Nagminne jest również rozpoczynanie manewru wyprzedzania bez zerknięcia w lusterko. Kierowcy samochodów nie zdają sobie sprawy jak z pozoru prosta czynność nabiera w tym przypadku ogromnego znaczenia bo przecież jedno zerknięcie w lusterko może ocalić czyjeś życie lub zdrowie.
Motocyklisto, pamiętaj, że drogi publiczne to nie są tory wyścigowe!:
– przestrzegaj zasad ruchu drogowego,
– nie przekraczaj prędkości,
– nie wymuszaj pierwszeństwa,
– wykazuj się ograniczonym zaufaniem wobec innych kierowców,
– zadbaj o odblaskową odzież, która sprawi, że będziesz bardziej widoczny na drodze,
– zawsze wyraźnie sygnalizuj wykonywanie manewrów,
– jazda pod wpływem alkoholu i narkotyków może być przyczyną śmierci lub utratą prawa jazdy!
– kask ochronny, ochraniacze, odpowiednie buty i rękawice – zwiększą twoje bezpieczeństwo,
– bezpieczna jazda na motocyklu oznacza, że to kierowca panuje zawsze nad pojazdem – nigdy odwrotnie,
– nie popisuj się ryzykowną jazdą przed kolegami – to może kosztować życie albo zdrowie ciebie lub inną osobę!

Apelujemy do wszystkich kierujących o rozwagę i przestrzeganie przepisów.
Każdy uczestnik ruchu drogowego musi mieć na względzie bezpieczeństwo swoje i innych.

[źródło sierż. szt. Jagoda Ekiert, Wydział Ruchu Drogowego KMP w Legnicy]
Fot. Kurier Legnicki