Policja w Legnicy zajęła się seniorami

 

Legniccy policjanci rozpoczęli cykl spotkań z seniorami i ich opiekunami, których głównym celem jest uświadomienie osobom starszym zagrożeń, jakie mogą spotkać ich w codziennym życiu, w tym związanych z oszustwami metodą na „wnuczka”, „krewnego” lub „policjanta”. Dzisiaj taka prelekcja dla opiekunów osób starszych odbyła się w budynku Komendy Miejskiej Policji w Legnicy na ulicy Staffa 2. Nie zabrakło także przestróg związanych z bezpieczeństwem w ruchu drogowym.
Osoby starsze i samotne to grupa szczególnie narażona na działanie potencjalnych oszustów. W ostatnich miesiącach w kraju i na terenie powiatu legnickiego zaczęli działać oszuści wyłudzający od starszych osób pieniądze metodą na tzw. „policjanta”, „wnuczka” itp.
Pomimo licznych apeli Policji i informacji medialnych, niestety wciąż są osoby, które stają się ofiarami tego typu przestępców. Kiedy odbierają telefon od rzekomego „policjanta” z prośbą o pomoc w zatrzymaniu oszustów działających metodą na tzw. „wnuczka”, przekazują często oszczędności całego życia.
Dzielnicowi systematycznie spotykają się z seniorami i przestrzegają przed oszustami. Dzisiaj w siedzibie Komendy Miejskiej Policji w Legnicy na ulicy Staffa 2 odbyło się spotkanie z opiekunami osób starszych. Głównym celem pogadanki było przekazanie wiedzy, jak świadomie i rozważnie reagować w sytuacjach zagrażających naszemu bezpieczeństwu, by nie paść ofiarą przestępstwa. W trakcie wizyty poruszono wiele tematów dotyczących zagrożeń, jakie czyhają na osoby starsze.
Policjanci uświadamiali słuchaczy, że sprawcy wykorzystują szczególne predyspozycje seniorów, chociażby ufność, życzliwość czy otwartość. W wielu przypadkach to właśnie predyspozycje psychiczne decydują o tym czy staną się oni ofiarami wypadków, zostaną wybrani jako cel przez przestępców czy narażą się na inne niebezpieczeństwo, stanowiące zagrożenie dla ich życia, zdrowia lub mienia.
Prowadząca spotkanie funkcjonariusze legnickiej komendy przedstawili wiele cennych wskazówek, które mają na celu podnieść świadomość, gdyż zdarza się, że osoby starsze nie posiadają dostatecznej wiedzy pozwalającej na właściwą ochronę przed zagrożeniami. W wielu przypadkach odpowiedni poziom wiedzy pozwoli uniknąć sytuacji niebezpiecznych, a w razie zagrożenia odpowiednio reagować i szukać właściwej pomocy.
Funkcjonariusze opowiadali o zebranym przypadkach oszustw, jakie występowały w ostatnim czasie na terenie kraju i naszego powiatu.
Seniorzy nie kryli zainteresowania tematem. Wymienione przykłady wzbudziły wiele emocji i przywołały pytania zwłaszcza po obejrzanym filmu przygotowanego przez Zespół Prasowy KWP Wrocław z różnymi metodami wykorzystywanymi przez oszustów.
Spotkanie obfitowało także w informacje dla seniorów od dzielnicowych legnickiej komendy w zakresie szybkiego kontaktowania się z dzielnicowym poprzez aplikację Moja Komenda i Krajową Mapę Zagrożeń.
Policjantka z Wydziału Ruchu Drogowego przypomniała o zasadach bezpieczeństwa osób starszych, jako uczestników ruchu drogowego, omówiono niebezpieczeństwa grożące podczas poruszania się po drodze jako pieszy i jako kierujący rowerem. Ponadto udzielano seniorom wskazówek, jak należy zachowywać się na drodze, by uniknąć wypadku i bezpiecznie dotrzeć do celu. Przypomniano o zaletach używania elementów odblaskowych przez niechronionych uczestników ruchu po zmierzchu, zachęcając do ich noszenia. Zwrócono także uwagę na zagrożenia, takie jak przechodzenie w miejscu niedozwolonym czy też jazdę rowerem po przejściu dla pieszych.

Inicjatywa legnickich policjantów spotkała się z pozytywnym oddźwiękiem ze strony opiekunów osób starszych. Zgromadzeni chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami i żywo reagowali na przekazane informacje.

[źródło legnicka komenda policji]
Fot. Kurier Legnicki