Kończą się wakacje z „Kopernikiem”

 

Dobiega końca ostatni turnus półkolonii letnich w SDK „Kopernik”, działającym przy Legnickiej Spółdzielni Mieszkaniowej.
Od początku wakacji w zajęciach udział wzięło 240 uczestników w wieku 7 – 12 lat.
Mimo kapryśnej pogody, organizatorom udało się zrealizować wszystkie plany, dzięki czemu dzieci uczestniczyły w zajęciach sportowych w Parku Miejskim, zwiedziły siedzibę Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Legnicy, bawiły się muzycznie w Bibliotece Muzycznej, obejrzały nowości filmowe w Kinie Helios, odpoczywały w Palmiarni i Mini Zoo, kulturalnie spędzały czas w Muzeum Miedzi, uczyły się capoeiry i aikido oraz twórczo rozwijały na pozostałych zajęciach prowadzonych przez instruktorów SDK „Kopernik”.
Integralną częścią półkolonii w „Koperniku” były wycieczki autokarowe, których łącznie zaplanowano aż dwanaście, do różnych miejscowości w okolicy. Dzięki tym wyjazdom dzieci miały okazję zobaczyć tradycyjne rolnicze sprzęty i kamieniołom w Czaplach, wzięły udział w krótkim kursie zielarstwa w Borówkach, a w Ostaszowie poznały zwyczaje dawnych Indian i uczyły się doić krowę. Niewątpliwą atrakcją było również samodzielne zbieranie jagód w Borówkach i ubijanie masła, które później można było zjeść z własnoręcznie upieczonymi ciasteczkami w Jakubowie Lubińskim. Z pewnością w pamięci uczestników tegorocznych półkolonii pozostaną również leśne wędrówki w poszukiwaniu skarbu w Pasterniku oraz tworzenie własnych miniaturowych ogródków w Czaplach i warsztaty zduńskie w Jaroszówce, chociaż z Jaroszówki najbardziej chyba zapamiętuje się przepyszną pizzę serwowaną przez gospodarzy. Młyn w Zawadce zapisze się w pamięci jako miejsce olimpiady sportowej, a piękny Ogród Freya w Bukownej będzie wspominany jako oaza spokoju i miejsce magiczne. Uczestnicy półkolonii odwiedzili również bocianią wieś czyli Niedźwiedzice, Edukacyjną Zagrodę Sudecką w Dobkowie, Ekomuzeum Osady Rybackiej w Dziewinie oraz Ośrodek Kultury „Wzgórze Zamkowe” i Centrum Edukacji Przyrodniczej w Lubinie.
„Kopernikowe” półkolonie stały się także okazją do spotkań i prelekcji o charakterze profilaktyczno-ekologicznym, które poprowadzili pracownicy Niepublicznego Ośrodka Terapii Uzależnień, przedstawiciele Straży Miejskiej, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej oraz Legnickiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej.

[źródło Dariusz Borowiec, SDK Kopernik]
Fot. Kurier Legnicki