Woluntariusze z PWSZ w Legnicy wyjechali na Ukrainę

 

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Witelona w Legnicy w ramach ósmej edycji akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” organizowanej przez Studio Wschód we Wrocławiu zorganizowało wyjazd studentów naszej Uczelni na Ukrainę.
W tym roku wyjazd zorganizowano do Śnitkowa (za Tarnopolem) w terminie od 8 do 18 lipca 2017 roku. Pobyt na Ukrainie wiąże się z zaangażowaniem uczestników w pomoc naszym rodakom i sprzątanie polskich cmentarzy. Wśród tych grobów, które są zdewastowane i zapomniane, znajdują się mogiły dziadów i pradziadów młodych mieszkańców Dolnego Śląska. Podczas wcześniejszych edycji remontowane były cmentarze w Drohobyczu, Bohorodyczynie, Tuligłowach, Podhajcach Moczulance na Wołyniu, Berdyczowie, Lubarze, Żytomierzu, Brzeżanach. Przy pracach porządkowych i rekonstrukcjach pracują każdego roku uczniowie, nauczyciele dolnośląskich szkól oraz studenci. Na ratunek czeka jeszcze 46 cmentarzy na dzisiejszej Ukrainie, udokumentowanych i opisanych.
Studenci – wolontariusze, którzy zgłosili się na wyjazd, mają zapewniony darmowy dojazd, zakwaterowanie na polskich plebaniach i wyżywienie. Opiekunem grupy wyjazdowej z ramienia Uczelni jest mgr Dariusz Stefaniak.
Dodatkowo zostaną przekazane dary, który były zbierane na terenie Uczelni. Zbiórka darów rozpoczęła się 27 maja i trwała do 11 czerwca 2017 roku. Akcja cieszyła się sporym zainteresowaniem ze strony społeczności akademickiej i dzięki temu udało się zebrać artykuły żywnościowe o długim terminie ważności (w tym konserwy mięsne i rybne), środki opatrunkowe, higieniczne i czystości, artykuły szkolne i zabawki.
Koordynatorzy akcji składają serdeczne podziękowania za zaangażowanie w zbiórkę całej społeczności akademickiej: Władzom Uczelni oraz Stowarzyszenia „Wspólnota Akademicka”, pracownikom administracyjnym, wykładowcom i studentom, zwłaszcza II rokowi studiów niestacjonarnych kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne.
Wśród przekazanych darów najwięcej było artykułów szkolnych (zeszyty, flamastry, kredki, piórniki, bloki, plecaki, gumki i temperówki) oraz spożywczych, w tym głównie konserwy mięsne i rybne, pasztety, kasze i makarony. Ponadto zebrano drobne zabawki i puzzle dla dzieci, środki opatrunkowe, higieniczne oraz czystości (szczególnie mydło do mycia).
Równolegle, przy zaangażowaniu studentów Samorządu Studenckiego, prowadzona była zbiórka środków pieniężnych, które w kwocie 932,92 zł. zostały przekazane na konto Fundacji Studia Wschód. Zasilą one VIII akcję „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”, w którą po raz pierwszy zaangażowała się nasza Uczelnia.
Wszystkim, którzy dotychczas wsparli nasze działania, serdecznie dziękujemy.

[źródło Mirosław Szczypiorski, Rzecznik Prasowy PWSZ im. Witelona w Legnicy]
Fot. Kurier Legnicki