Legniccy dzielnicowi zachęcają do korzystania z aplikacji „Moja komenda”

 

Dzielnicowy to policjant pierwszego kontaktu – każdy może prosić go o pomoc, czy też poradę. Policjanci z legnickiej komendy, realizując założenia programu MSWiA „Dzielnicowy bliżej nas” spotykają się z mieszkańcami powiatu legnickiego. W trakcie spotkań mundurowi prezentują aplikację „Moja Komenda”, dzięki której kontakt z Policją jest znacznie łatwiejszy.
W świetlicy wiejskiej w Lisowicach odbyło się spotkanie związane z zapewnieniem bezpieczeństwa na podległym terenie. W spotkaniu z mieszkańcami uczestniczyli Dzielnicowi Rewiru II Komendy Miejskiej Policji w Legnicy st. sierż Konrad Kwiatek oraz st. post Mariusz Delijewski, a także sołtys Lisowic Barbara Różańska.
Legniccy dzielnicowi zachęcali mieszkańców do współpracy z mundurowymi. W tym właśnie celu w swoich rejonach służbowych rozdawali materiały promocyjne dotyczące programu „Dzielnicowy bliżej nas”, aplikacji mobilnej „Moja Komenda” oraz Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.
W trakcie spotkania z mieszkańcami policjanci przedstawili założenia programu MSWiA „Dzielnicowy bliżej nas” oraz omówili funkcjonalne możliwości Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, jako narzędzia umożliwiającego mieszkańcom wskazywanie miejsc, gdzie dochodzi do niepokojących zdarzeń, w których powinni pojawić się policjanci m. in. spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych, niewłaściwe parkowanie pojazdów, przekraczanie prędkości czy zażywanie narkotyków.
Ponadto funkcjonariusze rozmawiali z uczestnikami spotkania o współczesnych formach przestępstw dokonując charakterystyki oszustwa metodą na wnuczka, policjanta. Dzielnicowi, omówili także sposób postępowania w przypadku wystąpienia takiego zdarzenia. Następnie policjanci przekazali mieszkańcom informacje dotyczące postępowania w przypadku wystąpienia aktu terroryzmu. Dokładnie opisano wzorzec postępowania na wypadek znalezienia się w grupie zakładników czy też odebrania w domu podejrzanej przesyłki.
Legniccy dzielnicowi wszystkim uczestnikom spotkania przekazali ulotki przygotowane przez MSWiA. W każdej z nich zawarte są dane kontaktowe do dzielnicowego imię i nazwisko czy numer telefonu. Broszury zawierają również informacje na temat programu „Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa” oraz aplikacji „Moja Komenda”.
Aplikacja „Moja komenda” zawiera bazę teleadresową wszystkich komend i komisariatów w Polsce. Aplikacja została wyposażona w dwa tryby wyszukiwania informacji. Po włączeniu usługi lokalizacyjnej w telefonie sama odnajdzie najbliższe policyjne obiekty. Po przejściu w tryb online wystarczy jedno kliknięcie, by wskazała trasę do najbliższej siedziby policji. Równie sprawnie połączy nas z oficerem dyżurnym z wybranej jednostki. Wystarczy aby ją uruchomić, a doprowadzi nas do najbliższej jednostki policji. Wyświetli też numer telefonu kontaktowego najbliższej komendy. Kontakt z Policjantem nigdy jeszcze nie był tak prosty i łatwo dostępny.
O zaobserwowanych zagrożeniach można też informować Policję poprzez Krajową Mapą Zagrożeń Bezpieczeństwa. Każdy może skorzystać z Mapy wchodząc na stronę internetową Komendy Miejskiej Policji w Legnicy. Jest ona bardzo prosta i intuicyjna. Wystarczy zaznaczyć miejsce na mapie i wybrać ze słownika rodzaj zagrożenia, np. „przekroczenie dopuszczalnej prędkości” lub „spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych”. Zgłoszenia są anonimowe – nie trzeba podawać swoich danych. Każde ze zgłoszeń jest traktowane poważnie i weryfikowane przez Policję.
Pamiętajmy, że w nagłych wypadkach, które wymagają natychmiastowej interwencji nadal powinniśmy dzwonić na numery alarmowy 997 lub 112.

[ródło mł. asp. Iwona Król-Szymajda, legnicka komenda policji]
Fot. Kurier Legnicki