Legniczanie poparli postulaty seniorów

Aż 260 podpisów w ciągu 45 minut udało się zebrać seniorkom i seniorom uczestniczącym w działaniach Legnickiego Stowarzyszenia Inicjatyw Obywatelskich.

Stało się już tradycją, że w grudniu legniccy seniorzy, wspierani przez Legnickie Stowarzyszenie Obywatelskich, wychodzą na ulicę Najświętszej Marii Panny by przekonać mieszkańców do swoich postulatów.

Przed dwoma laty zbierali podpisy pod listem otwartym do władz miasta, mediów i przedsiębiorców ws. miejsc przyjaznych seniorom. Akcja zakończyła się sukcesem – od trzech lat lista takich miejsc, oferujących seniorom zniżki lub inne ułatwienia, rozrosła się do 41 punktów i z tygodnia na tydzień się powiększa.

W ubiegłym roku seniorzy postawili przed sobą jeszcze bardziej ambitne zadanie – stworzyli obywatelski projekt uchwały ws. zwiększenia z 40 do 50% gminnej ulgi na bilety MPK. Również się udało. Przekonali do tego nie tylko dwukrotnie więcej mieszkańców niż wymagane minimum (200 podpisów), ale i radę miejską, która przyjęła ich propozycję. Dzięki temu od 1 stycznia 2016 r. jednorazowe i okresowe bilety MPK dla seniorów, uczniów i innych grup objętych ulgą gminną, będą tańsze.

Zaś w tym roku seniorzy postanowili sięgnąć po nowy instrument – petycję. Wystosowali pismo do prezydenta miasta w 5 sprawach:
1. Zamiana obecnych tablic z rozkładami MPK na tablice o większych czcionkach i podświetlane, tak by były czytelne również po zmroku.
2. Zwiększenie liczby ławek zawierających oparcia zarówno w rynku, jak i na skwerach poza ścisłym centrum miasta.
3. Budowa rejonowych wybiegów dla psów oraz zakup woreczków na psie odpady
4. Instalacja wiat przystankowych na wszystkich przystankach MPK
5. Instalacja stolików szachowych na osiedlach i przy skwerach.

Jak co roku zbiórka podpisów zakończyła się sukcesem. W ciągu 45 minut petycję poparło aż 260 mieszkańców. Teraz trafi ona do prezydenta miasta, który zgodnie prawem będzie miał 3 miesiące na jej rozpatrzenie.

– Cieszę się, że nasze działania przynoszą oczekiwane przez mieszkańców rezultaty. Wszystkie osoby, zainteresowane aktywnością społeczną, zachęcam do współpracy z Legnickim Stowarzyszeniem Inicjatyw Obywatelskich – mówi Mirosław Jankowski, przewodniczący LSIO.

[źródło LSIO]