Drogowcy i zima w Legnicy

Drogowcy szykują się do walki z zimą.
Legnickie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej na zwalczanie skutków zimy przygotowało: tysiąc ton soli, dwieście ton piasku i tyle samo mieszanki (piasek z solą). W pogotowiu czeka 11 pługopiaskarek i sprzęt do odśnieżania chodników, pięć pługów, które mogą zostać zamontowane w samochodach oraz trzy ciągniki z pługiem i posypywarką do utrzymania chodników.
W Legnicy do systematycznego zimowego utrzymania Zarząd Dróg Miejskich wytypował około 150 kilometrów ulic, zlecając prace LPGK. Jak informuje Robert Acedoński, kierownik Zakładu Oczyszczania Miasta w LPGK, już w listopadzie pługopiaskarki wyjeżdżały na legnickie ulice.
– Posypywaliśmy piaskiem ulicę Bydgoską, bo tam pojawiała się gołoledź – mówi – Także profilaktycznie – ważne skrzyżowania w mieście oraz wiadukty i mosty. W ostatni weekend na ulicach pojawiło się więcej pługopiaskarek.
Podczas zimy w mieście obowiązują cztery standardy utrzymania dróg. Do najważniejszych miejsc, które są zawsze odśnieżane w pierwszej kolejności należą: wiadukt na ul. Piłsudskiego, wiadukt na ul. Wrocławskiej, rondo Piłsudskiego oraz „górka” na ul. Złotoryjskiej (na odcinku od ul. Asnyka do ul. Ceglanej). Ważne w utrzymaniu są drogi główne (tzw. Standard nr 2), czyli wszystkie główne ulice wylotowe z miasta, obwodnica zachodnia, mała obwodnica i ulice objęte komunikacją miejską. Na nich przejezdność jest utrzymywana także podczas opadów śniegu.

[źródło Urząd Miasta Legnicy]
Fot. Archiwum