Senackie wsparcie dla chorych na łuszczycę

Senator Dorota Czudowska rozpoczęła starania o wsparcie chorych na łuszczycę.
Czudowska, która jest przede wszystkim lekarzem (specjalista onkolog) i na co dzień pracuje w Ośrodku Diagnostyki Onkologicznej w Legnicy stara się, aby chorzy na łuszczycę mieli łatwiejszy i pełny dostęp do opieki medycznej.
– Jestem przede wszystkim lekarze i dlatego chcę pomagać wszystkim chorym – mówi doktor Czudowska.
Te słowa popiera interwencjami w celu poprawy ich leczenia. I dlatego skierowała pismo do Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ oraz wygłosiła z trybuny senackiej oświadczenie skierowane do Ministra Zdrowia Bartosza Arłukowicza, które mają zwiększyć środki finansowe na leczenie chorych i co jeszcze ważniejsze wprowadzić łuszczycę na listę chorób przewlekłych.
O tym, że jest to bardzo poważny problem najlepiej świadczą słowa Bogumiły Zyber, Prezes Dolnośląskiego Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Łuszczycę, która mówi krótko: W Polsce nie żyje nam się dobrze. Szacuje się, że około 2 do 3 procent populacji choruje na łuszczycę, a to przecież bardzo dużo. To poważna choroba. Łuszczyca to przecież nie tylko kilka grudek czy chrostek na ciele. Ta choroba stanowi zagrożenie nawet dla życia.
Dlatego właśnie przedstawiciele chorych oraz lekarze będą uczestniczyć w senacie w posiedzeniu komisji zdrowi, aby skłonić polityków do przekazania większej ilości pieniędzy na tzw. biologiczne leczenie łuszczycy.
Bowiem jest to bardziej skuteczne i lepsze dla chorych, a dla budżetu państwa tańsze.

AK
Fot. AK
Doktor Dorota Czudowska z jedną pacjentek chorych na łuszczycę.